Motoryzacyjny Dziennikarz roku 2021

Kapituła Plebiscytu Trade Press Award wskazała w poszczególnych kategoriach następujących dziennikarzy na zwycięzców:

wybór Kapituły za całokształt pracy:

Dziennikarz rokuRoman Popkiewicz

 

  • sponsorami nagrody są: Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej i Grupa Międzynarodowych Targów Poznańskich.Pan redaktor Roman Popkiewicz dał się poznać pasjonatom motoryzacji ponad dwadzieścia lat temu, gdy rozpoczął pracę jako redaktor w magazynie „auto motor i sport”, w którym od 2018 r. jest redaktorem naczelnym. W 2019 r. został jurorem najbardziej prestiżowego i najstarszego konkursu na najlepszy samochód w Europie – Car of the Year. Został w tym momencie członkiem wąskiej grupy dziennikarzy motoryzacyjnych przyznających corocznie tytuł najlepszego samochodu roku.

na podstawie nadesłanych zgłoszeń ocenianych przez Kapitułę:

Materiał audiowizualny – Filip Buliński za materiał pt.: „Prosty sposób na kradzież „na walizkę”. Sprawdzamy!”, sponsorem nagrody jest Sosnowski Sp. z o.o. Sp. k.;

  • Test roku – Mateusz Żuchowski za artykuł pt.: „Porsche 718 Cayman GT4 to samochód ostateczny na tor i na drogę”, sponsorem nagrody jest Italcom Sp. z o.o..;

Diagnostyka i naprawy – Marcin Łobodziński za artykuł pt.: „Test amortyzatorów może błędnie podać negatywny wynik. To nie jest wina ani diagnostów, ani maszyn”, sponsorem nagrody jest Texa Poland Sp. z o.o.;

  • Reportaż roku – Rafał Dobrowolski za artykuł pt.: „Rolnik ruszył z kopyta? Kultura techniczna na podatnym gruncie”, sponsorem nagrody jest Unimetal Sp. z o.o.

Zapraszamy do oglądania gali „live” na https://www.facebook.com/PoznanMotorShow

Fakty i mity na temat badania emisji spalin w stacjach kontroli pojazdów

W czasie XIII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

   Mariusz Nowicki – Prezes Zarządu laboratorium akredytowanego Haik Sp. z o.o.

omówił badanie emisji spalin na SKP. Prelegent zwrócił uwagę, że kontrola spalin pojazdów jest podzielona na kontrolę emisji silników z zapłonem iskrowym oraz samoczynnym.  Pierwsza jest wykonywana z użyciem analizatorów spalin, druga z użyciem dymomierzy. Podział występuje także jeśli chodzi o metodę badania, różne jest również podejście do sprawowanej kontroli nad tymi urządzeniami. Podczas gdy sprzedaż i użytkowanie analizatorów spalin już od roku 1992 podlega krajowym i europejskim regulacjom, tak dymomierze nie podlegają, żadnej kontroli. Rodzi to takie skutki, że kontrola wykonywana za pomocą dymomierzy  nie może być skutecznym prawnie narzędziem eliminacji pojazdów nadmiernie zanieczyszczających środowisko.
Projekt nowelizacji „rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dla stacji kontroli oraz infrastruktury innej niż stacja kontroli pojazdów, w których są przeprowadzane badania techniczne”, przewiduje zmiany w tym zakresie.

W odniesieniu do analizatorów spalin przewiduje się certyfikacje dodatkowych funkcji nie objętych dotychczas badaniami przewidzianymi europejskimi zatwierdzeniami typu.  Nie planuje się jednak skorzystać z okazji aby nową certyfikację ograniczyć do analizatorów najwyższej klasy dokładności 0, tak aby w naturalny sposób mogły zastąpić użytkowane u nas od ponad 20 lat analizatory niższej klasy I.

W temacie dymomierzy przewiduje się wprowadzenie wymagań metrologicznych. Zakłada się także obowiązek wykonywania obowiązkowej kalibracji dymomierzy w odstępach co najmniej dwuletnich.
Nie wnikając w szczegóły takiego rozwiązania, z pewnością zapewni ona pomiarom emisji spalin silników wysokoprężnych umocowanie w prawie.


Prezentację Mariusza Nowickiego przedstawiamy w załączeniu ►  ®  Mariusz Nowicki – Kongres SDCM 2018

 

Wpływ wprowadzenia Dyrektywy 2014/45 na ekonomię krajów UE

     

Na zaproszenie  STM,Massimo Brunamonti przedstawiciel zarządu  EGEA wziął udział, w XIII  Kongresie Przemysły i Rynku Motoryzacyjnego.

W pierwszym dniu wydarzenia mieliśmy przyjemność uczestniczyć w prezentacji poświęconej wpływowi Dyrektywy 2014/45 na ekonomię krajów członkowskich. Pan Brunamonti zwrócił uwagę na ogromne koszty, ponoszone przez społeczeństwa, wynikłe ze skutków  wypadków drogowych. Ich materialny wymiar sięga 2 % PKB w przypadku Polski. W dalszej części zapoznaliśmy się z przykładami bezpośredniego wpływu rynku OBT na inne branże. We Włoszech na skutek „uszczelnienia” systemu badań zanotowano 11% wzrost na rynku serwisowym, a we Francji 14% wzrost sprzedaży amortyzatorów. Na zakończenie omówione zostały najnowsze trendy i konieczność ewolucji OBT w celu nadążenia za takimi wyzwaniami jak choćby elektromobilność, pojazdy autonomiczne czy też carsharing.

Było nam niezwykle miło gościć przedstawiciela EGEA – organizacji, do której należy również STM.


Zainteresowanych całym wystąpieniem odsyłamy do prezentacji oryginalnej w języku angielskim lub w naszym tłumaczeniu na język polski.

►  Massimo Brunamonti EGEA – Kongres SDCM 2018

  Massimo Brunamonti EGEA – Kongres SDCM 2018 pl

 

TELEGRAM. STM w skrócie odpowiada na pytania.Najważniejsze wydarzenie branży motoryzacyjnej w Polsce rozpoczęte

         

 

STOWARZYSZENIE  TECHNIKI MOTORYZACYJNEJ

ul. Marynarki Polskiej 59

80-557 Gdańsk

e-mail:


STM w skrócie odpowiada zainteresowanym na liczne pytania.

TAK oczywiście- Stowarzyszenie Techniki Motoryzacyjnej JEST na XIII Kongresie. Udział w Kongresie STM, jako współoorganiztora wydarzenia jest wyrazem wieloletniego aktywnego zainteresowania zagadnieniami całej branży motoryzacyjnej w Polsce, a ponadto okazją do spotkania z przedstawicielami rządu i instytucji zajmujących się zagadnieniami motoryzacji.

Patrz:http://stm.org.pl/prawo/

Na pewno będzie niezwykle interesująco – JAK ZAWSZE.

TAK oczywiście podtrzymujemy zdanie, że tegoroczna edycja zapowiada się niezwykle interesująco, a Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego to jedyne miejsce w Polsce, w którym spotyka się tak szeroka reprezentacja branży.


Z szacunkiem dla Państwa,ale;

  1. Więcej informacji na stronie Głównej :www.moto-konferencja.pl
  • Szczegółowe informacje:

https://moto-konferencja.pl/program/

https://moto-konferencja.pl/organizatorzy/

https://moto-konferencja.pl/b2b/

 

 

 

XIII Kongres 7-8.11.2018 współorganizator STM- przewodniczący zespołu informuje

Jarosław CICHOŃ

Przewodniczący Zespołu

V-ce Prezes STM ;

Prezes W.S.O.P.

 

Szanowni Państwo,

STOWARZYSZENIE TECHNIKI MOTORYZACYJNEJ przy wsparciu merytorycznym Europejskiego Stowarzyszenia Wyposażenia Warsztatowego EGEA przygotowało cykl prezentacji w dniach 7-8 listopada 2018 roku:

ZAGADNIENIA ZWIĄZANE Z IMPLEMENTACJĄ DYREKTYWY 2014/45/EU

KONTROLA EMISJI SPALIN W SKP I W WARUNKACH DROGOWYCH

ZWIĄZEK WYPADKÓW DROGOWYCH ZE STANEM TECHNICZNYM POJAZDÓW

SYSTEMOWE ZAPEWNIENIE JAKOŚCI BADAŃ TECHNICZNYCH

Wśród naszych prelegentów będą :

PRACOWNICY NAUKOWI WYŻSZYCH UCZELNI

GOŚCIE ZAGRANICZNI Z EGEA

PRAKTYCY ZAJMUJĄCY SIĘ TEMATYKĄ OD WIELU LAT


XIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Serdecznie zapraszamy na XIII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego.

STM podobnie jak w ubiegłym roku jest współorganizatorem Kongresu.

W ciągu dwóch dni (7-8 listopada) w Sound Garden Hotel w Warszawie, w ramach Kongresu odbędzie się wiele paneli tematycznych dotyczących branży, sesje networkingowe i spotkania B2B. STM zorganizuje trzy sesje:

  • „Wpływ implementacji dyrektywy 2014/45 na gospodarki UE”;
  • „Fakty i mity dotyczące emisji spalin i badań technicznych”;
  • „Systemowe zapewnienie jakości badań technicznych”.

Rejestracji na Kongres można dokonać elektronicznie na stronie:

https://moto-konferencja.pl/formularz-rejestracji/